IC: operational amplifier; 500kHz; Ch: 1; MSOP8; 1.8÷5.5VDC; tube
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
MCP6S92T-E/MSVAO
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MCP6S92T-E/MSVAO
Specification for IC: operational amplifier; 500kHz; Ch: 1; MSOP8; 1.8÷5.5VDC; tube
| Mounting | SMT |
| Case | MSOP8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Application | automotive industry |
| Bandwidth | 500kHz |
| Quiescent current | 1.1mA |
| Open-loop gain | 137dB |
| Slew rate | 6V/μs |
| Input offset voltage | 17µV |
| Gain | 100V/V |