IC: operational amplifier; 1÷18MHz; 2.5÷5.5V; Ch: 2; MSOP10
Multiples:
300.0
Minimum quantity:
300.0
Product code:
MCP6S93-E/UN
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MCP6S93-E/UN
Product downloads
Specification for IC: operational amplifier; 1÷18MHz; 2.5÷5.5V; Ch: 2; MSOP10
| Mounting | SMT |
| Case | MSOP10 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail |
| Operating voltage | 2.5...5.5V |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Interface | SPI |
| Operating current | 1mA |
| Bandwidth | 1...18MHz |
| Kind of integrated circuit | programmable gain amplifiers PGAs |
| Gain | 1V/V, 10V/V |