Operational amplifier; 1.3MHz; 1.8÷5.5V; Channels: 2; DFN8; IB: 1pA
Multiples:
3300.0
Minimum quantity:
3300.0
Product code:
MCP6V02T-E/MD
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MCP6V02T-E/MD
Product downloads
Specification for Operational amplifier; 1.3MHz; 1.8÷5.5V; Channels: 2; DFN8; IB: 1pA
| Mounting | SMT |
| Case | DFN8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | auto-zero, rail-to-rail |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Bandwidth | 1.3MHz |
| Slew rate | 0.5V/μs |
| Input offset voltage | 2µV |
| Input bias current | 1pA |