IC: operational amplifier; 1.3MHz; 1.8÷5.5V; Ch: 1; SO8
Multiples:
200.0
Minimum quantity:
200.0
Product code:
MCP6V08-E/SN
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MCP6V08-E/SN
Product downloads
Specification for IC: operational amplifier; 1.3MHz; 1.8÷5.5V; Ch: 1; SO8
| Mounting | SMT |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | auto-zero, rail-to-rail |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Bandwidth | 1.3MHz |
| Quiescent current | 400µA |
| Slew rate | 0.5V/μs |
| Input offset voltage | 3µV |