IC: operational amplifier; 2MHz; Ch: 1; MSOP8; 2.3÷5.5VDC; IB: 7pA
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
MCP6V26T-E/MSVAO
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MCP6V26T-E/MSVAO
Specification for IC: operational amplifier; 2MHz; Ch: 1; MSOP8; 2.3÷5.5VDC; IB: 7pA
| Mounting | SMT |
| Case | MSOP8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | auto-zero, rail-to-rail, zero-drift |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Application | automotive industry |
| Bandwidth | 2MHz |
| Slew rate | 1V/μs |
| Input offset voltage | 2µV |