Operational amplifier; 300kHz; 1.8÷5.5V; Channels: 1; SC70-5
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MCP6V31UT-E/LT
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MCP6V31UT-E/LT
Product downloads
Specification for Operational amplifier; 300kHz; 1.8÷5.5V; Channels: 1; SC70-5
| Mounting | SMT |
| Case | SC70-5 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail, zero-drift |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Bandwidth | 300kHz |
| Quiescent current | 34µA |
| Open-loop gain | 120dB |
| Slew rate | 130V/μs |
| Input offset voltage | 8µV |