IC: operational amplifier; 2MHz; Ch: 2; MSOP8; tube; IB: 250pA
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
MCP6V52T-E/MSVAO
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MCP6V52T-E/MSVAO
Specification for IC: operational amplifier; 2MHz; Ch: 2; MSOP8; tube; IB: 250pA
| Mounting | SMT |
| Case | MSOP8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail output, zero-drift, rail-to-rail |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Application | automotive industry |
| Bandwidth | 2MHz |
| Quiescent current | 470µA |
| Slew rate | 1.2V/μs |
| Input offset voltage | 15µV |
| Input offset current | 1nA |
| Input bias current | 0.25nA |