IC: operational amplifier; 2MHz; Ch: 1; SC70-5; reel,tape
Multiples:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
MCP6V71UT-E/LTYVAO
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MCP6V71UT-E/LTYVAO
Specification for IC: operational amplifier; 2MHz; Ch: 1; SC70-5; reel,tape
| Mounting | SMT |
| Case | SC70-5 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail, zero-drift |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Application | automotive industry |
| Bandwidth | 2MHz |
| Quiescent current | 170µA |
| Slew rate | 1V/μs |
| Input offset voltage | 8µV |