Operational amplifier
Multiples:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
MCP6V86UT-E/LTY
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MCP6V86UT-E/LTY
Product downloads
Specification for Operational amplifier
| Mounting | SMT |
| Case | SC70-5 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail, zero-drift |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Bandwidth | 5MHz |
| Quiescent current | 500µA |
| Slew rate | 4V/μs |
| Input offset voltage | 25µV |
| Input bias current | 2pA |