Module: IGBT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MDNA360UB2200PTED
Manufacturer: IXYS
Manufacturer code: MDNA360UB2200PTED
Specification for Module: IGBT
| Case | E2-Pack |
| Electrical mounting | Press-in PCB |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | diode/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.7kV |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 280A |
| Topology | boost chopper, NTC thermistor, three-phase diode bridge |
| Collector current | 135A |