Test lead; 70VDC; 33VAC; 10A; 2mm banana plug-2mm banana plug
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MFK 11 / 0.5 / 100 / RT
Manufacturer: SCHÜTZINGER
Manufacturer code: MFK 11 / 0.5 / 100 / RT
Product downloads
Specification for Test lead; 70VDC; 33VAC; 10A; 2mm banana plug-2mm banana plug
| Operating temperature | -10...70°C |
| Colour | red |
| Contact plating | nickel plated |
| Max. contact resistance: | 17mΩ |
| Wire insulation material | PVC |
| Cable length | 1m |
| Current rating | 10A |
| Rated voltage | 70V DC, 33V AC |
| Connector variant | with 2mm axial socket, non-insulated |
| Type of test accessories | test lead |