PMIC; DC/DC converter; Uoper: 4.5÷32V; Uout: 1.25÷6V; SOP16; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MIC2182YM
Manufacturer: MICROCHIP (MICREL)
Manufacturer code: MIC2182YM
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uoper: 4.5÷32V; Uout: 1.25÷6V; SOP16; buck
| Output current | 20A |
| Mounting | SMD |
| Case | SOP16 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Tolerance | ±6% |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 300kHz |
| Input voltage | 4.5...32V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |