PMIC; DC/DC converter; Uoper: 4.5÷28V; Uout: 0.6÷5.5V; QFN28; buck
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
MIC26603-ZAYJL-TR
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MIC26603-ZAYJL-TR
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uoper: 4.5÷28V; Uout: 0.6÷5.5V; QFN28; buck
| Output current | 6A |
| Mounting | SMD |
| Case | QFN28 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Integrated circuit features | Hyper Speed Control architecture |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 450...750kHz |
| Input voltage | 4.5...28V DC |
| Efficiency | 95% |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |
| Duty cycle factor | 0...82% |