PMIC; DC/DC converter; Uoper: 2.7÷5.5V; Uout: 1÷5.5V; MLF12; buck
Multiples:
5000.0
Minimum quantity:
5000.0
Product code:
MIC4720YML-TR
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MIC4720YML-TR
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uoper: 2.7÷5.5V; Uout: 1÷5.5V; MLF12; buck
| Output current | 2A |
| Mounting | SMD |
| Case | MLF12 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 1.8...2.2MHz |
| Output voltage | 1...5.5V DC |
| Input voltage | 2.7...5.5V DC |
| Efficiency | 95% |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |
| Duty cycle factor | 0...100% |