PMIC; DC/DC converter,LED driver; 8÷40V; SO8; buck
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
NCL30160DR2G
Manufacturer: ON SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: NCL30160DR2G
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter,LED driver; 8÷40V; SO8; buck
| Output current | 1A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Integrated circuit features | linear dimming, PWM |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 1.4MHz |
| Input voltage | 8...40V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter, LED driver |