IC: power switch; high-side; 2A; Ch: 1; P-Channel; SMD; WLCSP4
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
NCP335FCT2G
Manufacturer: ONSEMI
Manufacturer code: NCP335FCT2G
Product downloads
Specification for IC: power switch; high-side; 2A; Ch: 1; P-Channel; SMD; WLCSP4
| Output current | 2A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.2...5.5V DC |
| Case | WLCSP4 |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Number of pins | 4 |
| On-state resistance | 420mΩ |
| Kind of output | P-Channel |
| Kind of integrated circuit | high-side |
| Active logical level | high |
| Max operating temperature | 85°C |