IC: peripheral circuit
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
NE555S-13
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: NE555S-13
Product downloads
Specification for IC: peripheral circuit
| Output current | 200mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | peripheral circuit |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Number of channels | 1 |
| Frequency | 500kHz |
| Kind of output | logic, TTL |
| Kind of integrated circuit | timer |
| DC supplying current | 13mA |