IC: PMIC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
NTE7159
Manufacturer: NTE Electronics
Manufacturer code: NTE7159
Specification for IC: PMIC
| Output current | -2.5...1.5A |
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 12V |
| Case | DIP16 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Application | SMPS |
| Frequency | 20...150kHz |
| Input voltage | 20V |
| Kind of integrated circuit | AC/DC switcher |