IC: PMIC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
NTE7242
Manufacturer: NTE Electronics
Manufacturer code: NTE7242
Specification for IC: PMIC
| Output current | 700mA |
| Mounting | THT |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -25...125°C |
| Application | SMPS |
| Input voltage | 9...38V DC |
| Kind of integrated circuit | AC/DC switcher, PWM controller |