Operational amplifier; -18÷18V; Channels: 1; DIP8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
NTE887M
Manufacturer: NTE Electronics
Manufacturer code: NTE887M
Product downloads
Specification for Operational amplifier; -18÷18V; Channels: 1; DIP8
| Mounting | THT |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Number of channels | 1 |
| Slew rate | 3.5V/μs |
| Input offset voltage | 20mV |
| Voltage supply range | ± 18V DC |