Operational amplifier; 15MHz; -15÷15V; Channels: 2; SO8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
NTE891SM
Manufacturer: NTE Electronics
Manufacturer code: NTE891SM
Product downloads
Specification for Operational amplifier; 15MHz; -15÷15V; Channels: 2; SO8
| Mounting | SMT |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 2 |
| Bandwidth | 15MHz |
| Slew rate | 7V/μs |
| Input offset voltage | 5mV |
| Voltage supply range | ± 15V DC |