Operational amplifier; -18÷18V; Channels: 1; DIP14
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
NTE909D
Manufacturer: NTE Electronics
Manufacturer code: NTE909D
Product downloads
Specification for Operational amplifier; -18÷18V; Channels: 1; DIP14
| Mounting | THT |
| Case | DIP14 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Number of channels | 1 |
| Slew rate | 0.25V/μs |
| Input offset voltage | 7.5mV |
| Voltage supply range | ± 18V DC |