Transconductance amplifier; DIP8; Channels: 1; 50V/μs; Uio: 5mV
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
NTE996
Manufacturer: NTE Electronics
Manufacturer code: NTE996
Product downloads
Specification for Transconductance amplifier; DIP8; Channels: 1; 50V/μs; Uio: 5mV
| Mounting | THT |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | transconductance amplifier |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Number of channels | 1 |
| Slew rate | 50V/μs |
| Input offset voltage | 5mV |
| Voltage supply range | ± 18V DC |