Operational amplifier; 3MHz; -18÷18V; Channels: 4; DIP8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
NTE997
Manufacturer: NTE Electronics
Manufacturer code: NTE997
Product downloads
Specification for Operational amplifier; 3MHz; -18÷18V; Channels: 4; DIP8
| Mounting | THT |
| Case | DIP14 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Operating temperature | -55...125°C |
| Number of channels | 4 |
| Bandwidth | 3MHz |
| Slew rate | 1.5V/μs |
| Input offset voltage | 6mV |
| Voltage supply range | ± 18V DC |