Module: IGBT; diode/transistor; 3-level inverter TNPC; Ic: 80A
Multiples:
24.0
Minimum quantity:
24.0
Product code:
NXH80T120L2Q0S2G
Manufacturer: ONSEMI
Manufacturer code: NXH80T120L2Q0S2G
Product downloads
Specification for Module: IGBT; diode/transistor; 3-level inverter TNPC; Ic: 80A
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | diode/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Technology | SiC |
| Application | for UPS, Inverter |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Topology | 3-level inverter TNPC, NTC thermistor |
| Collector current | 80A |
| Max operating temperature | 150°C |