Operational amplifier; 1MHz; 4.5÷36V; Channels: 1; SO8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
OPA137U
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: OPA137U
Product downloads
Specification for Operational amplifier; 1MHz; 4.5÷36V; Channels: 1; SO8
| Mounting | SMT |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Operating temperature | -55...125°C |
| Number of channels | 1 |
| Bandwidth | 1MHz |
| Quiescent current | 375µA |
| Slew rate | 3.5V/μs |
| Input offset voltage | 10mV |
| Input offset current | 50pA |
| Input bias current | 100pA |