Product code: PKNM-40/1N/B/003-A-MW
Manufacturer: EATON ELECTRIC
Manufacturer code: PKNM-40/1N/B/003-A-MW
  • Mounting
  • Operating temperature
  • IP rating
  • Current rating
  • Rated voltage
  • Characteristics
  • Cross section of connecting wires
  • Type of protection
  • Short circuit breaking capacity
  • Kind of circuit breaker
  • Residual current
This combination does not exist.
Add to Cart
Specification for RCBO breaker; Inom: 40A; Ires: 30mA; Poles: 1+N; 230VAC; IP20; PKNM
Mounting for DIN rail mounting
Operating temperature -25...40°C
IP rating IP20
Current rating 40A
Rated voltage 230V AC
Characteristics B
Cross section of connecting wires 1...25mm<sup>2</sup>
Type of protection RCBO breaker
Short circuit breaking capacity 10kA
Kind of circuit breaker type A
Residual current 30mA