Test lead; 70VDC; 33VAC; 5A; crocodile clip-crocodile clip; red
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
POM-AL-B-24-2
Manufacturer: POMONA
Manufacturer code: AL-B-24-2
Product downloads
Specification for Test lead; 70VDC; 33VAC; 5A; crocodile clip-crocodile clip; red
| Operating temperature | max. 50°C |
| Colour | red |
| Contact plating | nickel plated |
| Series | AL-B |
| Contact material | steel |
| Cable length | 0.6096m |
| Current rating | 5A |
| Rated voltage | 33V AC, 70V DC |
| Insulator material | vinyl |
| Type of test accessories | test lead |