Reed switch; Pswitch: 10W; 51x16x7mm; Connection: lead 0,5m; 500mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
PSL40010
Manufacturer: CELDUC
Manufacturer code: PSL40010
Product downloads
Specification for Reed switch; Pswitch: 10W; 51x16x7mm; Connection: lead 0,5m; 500mA
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Body dimensions | 51x16x7mm |
| Switched voltage | max. 350V |
| Type of sensor | reed switch |
| Switching capacity | 10W |
| Sensors features | actuator is sold separately |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switched current | 500mA |