Product code: PTVS40VS1UTR,115-1
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: PTVS40VS1UTR,115
  • Mounting
  • Case
  • Operating temperature
  • Semiconductor structure
  • Max. off-state voltage
  • Max. forward impulse current
  • Type of diode
  • Breakdown voltage
  • Leakage current
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 400W; 46.8V; 6.2A; unidirectional; SOD123W; max.185°C
Mounting SMD
Case SOD123W
Operating temperature max. 185°C
Semiconductor structure unidirectional
Max. off-state voltage 40V
Max. forward impulse current 6.2A
Type of diode transil
Breakdown voltage 46.8V