Product code: RDE03110S12
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: RDE03110S12
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
  • Switching frequency
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC
Output current 250mA
Mounting THT
Power 3W
Operating temperature -40...105°C
Protection anti-overload, short circuit protection
Body dimensions 31.8x20.3x12mm
Output voltage 12V DC
Insulation voltage 3kV DC
Efficiency 84%
Number of outputs 1
Switching frequency 170kHz