Product code: RP180H-11024SRW/N
Manufacturer: RECOM
Manufacturer code: RP180H-11024SRW/N
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 180W; Uin: 43÷160V; Uout: 24VDC; Iout: 7.5A; 105g
Output current 7.5A
Mounting THT
Case Half Brick
Operating temperature -40...90°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, overheating, short circuit protection
Series RP180H-RW
Body dimensions 61x57.9x24.13mm
Output voltage 24V DC
Insulation voltage 3kV DC
Efficiency 90%