Product code: RSD-500C-12
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: RSD-500C-12
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
  • Kind of case
  • Conform to the norm
  • Conform to the norm
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 420W; Uin: 33.6÷67.2V; Uout: 12VDC; Iout: 35A
Output current 35A
Mounting for building in
Power 420W
Operating temperature -40...80°C
Body dimensions 237x100x41mm
Output voltage 12V DC
Insulation voltage 4kV DC
Efficiency 93%