Product code: RV24YN-20S-B203
Manufacturer: TOCOS
Manufacturer code: RV24YN-20S-B203
  • Power
  • Resistance
  • Operating temperature
  • Tolerance
  • Insulation voltage
  • Shaft length
  • Shaft diameter
  • Type of potentiometer
  • Track material
  • Characteristics
  • Mechanical rotation angle
  • Electrical rotation angle
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Potentiometer: shaft; 20kΩ; 250mW; ±10%; 6mm; carbon; 1kV; -10÷85°C
Power 250mW
Resistance 20kΩ
Operating temperature -10...85°C
Tolerance ±10%
Insulation voltage 1kV
Shaft length 20mm
Shaft diameter 6mm