Product code: SFTN02L-12N
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: SFTN02L-12N
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Series
  • Output voltage
  • Input voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Output voltage 2
  • Number of outputs
  • Switching frequency
This combination does not exist.
Add to Cart
Specification for Converter: DC/DC; 2W; Uin: 4.5÷5.5V; Uout: 12VDC; Uout2: -12VDC; SMD
Output current 33...167mA
Mounting SMT
Power 2W
Operating temperature -40...85°C
Protection short circuit protection
Series SFTN02
Output voltage 12V DC
Input voltage 4.5...5.5V DC
Insulation voltage 3kV DC
Efficiency 82%
Output voltage 2 -12V DC
Number of outputs 2
Switching frequency 85kHz