Driver; PWM controller; DIP18
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SG1526J
Manufacturer: MICROCHIP (MICROSEMI)
Manufacturer code: SG1526J
Product downloads
Specification for Driver; PWM controller; DIP18
| Output current | 100mA |
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 8...35V |
| Case | DIP18 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -55...125°C |
| Number of channels | 2 |
| Application | SMPS |
| Topology | buck, flyback |
| Frequency | 500kHz |
| Kind of integrated circuit | PWM controller |
| Duty cycle factor | 0...49% |