Module: IGBT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKIIP 12AC12T4V1 25231590
Manufacturer: SEMIKRON
Manufacturer code: SKIIP 12AC12T4V1 25231590
Product downloads
Specification for Module: IGBT
| Case | MiniSKiiP® 1 |
| Power | 5.5kW |
| Electrical mounting | Press-Fit |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | transistor/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Application | Inverter, for UPS |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 45A |
| Topology | thermistor |
| Collector current | 15A |