Module: IGBT; MiniSKiiP® 0
Multiples:
198.0
Minimum quantity:
198.0
Product code:
SKIIP03NAC126V1
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKIIP 03NAC126V1 25230870
Product downloads
Specification for Module: IGBT; MiniSKiiP® 0
| Case | MiniSKiiP® 0 |
| Electrical mounting | Press-Fit |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | diode/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Application | for UPS, Inverter |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 16A |
| Topology | IGBT three-phase bridge, NTC thermistor, three-phase diode bridge |
| Collector current | 8A |