Module: IGBT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKIIP03NEB066V3
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKIIP 03NEB066V3 25232360
Product downloads
Specification for Module: IGBT
| Case | MiniSKiiP® 0 |
| Power | 3kW |
| Electrical mounting | Press-Fit |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | diode/transistor |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Application | Inverter, for UPS |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 30A |
| Topology | boost chopper, IGBT three-phase bridge, NTC thermistor, single-phase diode bridge |
| Collector current | 15A |