Module: IGBT; MiniSKiiP® 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKIIP23ACC12T7V1
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKIIP 23ACC12T7V1 25231960
Product downloads
Specification for Module: IGBT; MiniSKiiP® 2
| Case | MiniSKiiP® 2 |
| Electrical mounting | Press-Fit |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | transistor/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Application | for UPS, Inverter |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 50A |
| Topology | thermistor |
| Collector current | 25A |