Module: IGBT
Multiples:
72.0
Minimum quantity:
72.0
Product code:
SKIIP26GB12T4V1
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKIIP 26GB12T4V1 25241215
Product downloads
Specification for Module: IGBT
| Case | MiniSKiiP® 2 |
| Electrical mounting | Press-Fit |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | transistor/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Application | Inverter, for UPS |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 600A |
| Topology | IGBT half-bridge, NTC thermistor |
| Collector current | 200A |