Module: IGBT
Multiples:
48.0
Minimum quantity:
48.0
Product code:
SKIIP36NAB126V10
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKIIP 36NAB126V10 25230990
Product downloads
Specification for Module: IGBT
| Case | MiniSKiiP® 3 |
| Electrical mounting | Press-Fit |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | diode/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Application | Inverter, for UPS |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 140A |
| Topology | boost chopper, IGBT three-phase bridge, NTC thermistor, three-phase diode bridge |
| Collector current | 80A |