Module: IGBT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKIIP38AC126V2
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKIIP 38AC126V2 25230540
Product downloads
Specification for Module: IGBT
| Case | MiniSKiiP® 3 |
| Power | 22kW |
| Electrical mounting | Press-Fit |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | transistor/transistor |
| Max. off-state voltage | 1.2kV |
| Application | Inverter, for UPS |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 210A |
| Topology | IGBT three-phase bridge, NTC thermistor |
| Collector current | 105A |