Module: IGBT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKIIP39MLI07E3V1
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKIIP 39MLI07E3V1 25238000
Product downloads
Specification for Module: IGBT
| Case | MiniSKiiP® 3 |
| Electrical mounting | Press-Fit |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | diode/transistor |
| Max. off-state voltage | 650V |
| Application | for UPS, Inverter |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 400A |
| Topology | NTC thermistor, three-level inverter; single-phase |
| Collector current | 200A |