Module: IGBT; single transistor; Urmax: 1.7kV; Ic: 600A; SEMITRANS4
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
SKM800GA176D
Manufacturer: SEMIKRON DANFOSS
Manufacturer code: SKM800GA176D 22890435
Product downloads
Specification for Module: IGBT; single transistor; Urmax: 1.7kV; Ic: 600A; SEMITRANS4
| Case | SEMITRANS4 |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Semiconductor structure | single transistor |
| Max. off-state voltage | 1.7kV |
| Application | Inverter, for UPS |
| Gate-emitter voltage | ±20V |
| Pulsed collector current | 1.2kA |
| Collector current | 600A |
| Max operating temperature | 150°C |