Product code: SMB8J33CA-E3/52
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: SMB8J33CA-E3/52
  • Mounting
  • Case
  • Case
  • Operating temperature
  • Number of channels
  • Semiconductor structure
  • Max. off-state voltage
  • Max. forward impulse current
  • Application
  • Type of diode
  • Breakdown voltage
  • Leakage current
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 0.8kW; 15A; bidirectional; 36.7kV/mm
Mounting SMD
Case DO214AA, SMB
Operating temperature -55...150°C
Number of channels 1
Semiconductor structure bidirectional
Max. off-state voltage 33V
Max. forward impulse current 15A
Application universal
Type of diode transil
Breakdown voltage 36.7V