Product code: SMBJ180AH
Manufacturer: EATON ELECTRIC
Manufacturer code: SMBJ180AH
  • Mounting
  • Case
  • Kind of package
  • Kind of package
  • Semiconductor structure
  • Max. off-state voltage
  • Max. forward impulse current
  • Application
  • Type of diode
  • Leakage current
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 0.6kW; unidirectional; SMB; reel,tape; SMBJ
Mounting SMD
Case SMB
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure unidirectional
Max. off-state voltage 180V
Max. forward impulse current 2.1A