Product code: SMBJ51CA-TP
Manufacturer: MICRO COMMERCIAL COMPONENTS
Manufacturer code: SMBJ51CA-TP
  • Mounting
  • Case
  • Case
  • Kind of package
  • Kind of package
  • Semiconductor structure
  • Max. off-state voltage
  • Max. forward impulse current
  • Type of diode
  • Leakage current
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 600W; 56.7V; 7.3A; bidirectional; ±5%; DO214AA
Mounting SMD
Case DO214AA, SMB
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure bidirectional
Max. off-state voltage 51V
Max. forward impulse current 7.3A