Product code: SMCJ90AH
Manufacturer: EATON ELECTRIC
Manufacturer code: SMCJ90AH
  • Mounting
  • Case
  • Kind of package
  • Kind of package
  • Semiconductor structure
  • Max. off-state voltage
  • Max. forward impulse current
  • Application
  • Type of diode
  • Breakdown voltage
  • Leakage current
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 1.5kW; unidirectional; SMC; reel,tape; SMCJ
Mounting SMD
Case SMC
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure unidirectional
Max. off-state voltage 90V
Max. forward impulse current 10.3A