IC: digital
Multiples:
20.0
Minimum quantity:
20.0
Product code:
SN74ALS273N-1
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: SN74ALS273N
Specification for IC: digital
| Mounting | THT |
| Case | DIP20 |
| Type of integrated circuit | digital |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Number of channels | 8 |
| Technology | TTL |
| Frequency | 35MHz |
| Quiescent current | 20mA |
| Kind of output | push-pull |
| Kind of integrated circuit | non-inverting |
| Number of inputs | 8 |
| Number of outputs | 8 |